CHOVATELSKÁ STANICE PLEMENE SAMOJED OD ROKU 1998

S A M O J E D   

Současný standart plemene FCI

Samojedský pes, Samojed ( Samoyed , Samojedskaja sabaka )

Standart  FCI č.212

Krajina původu: Rusko a severské krajiny 

Celkový pohled : Samojed je téměř kvadratický arktický špic. Jeho elegantní postoj je obrazem síly, důstojnosti, ostražitosti, ušlechtilosti a sebevědomí.

Hlava:

Lebka: Celá hlava je silná, lebka má být klínovitého tvaru, trochu klenutá s výrazným stopem. Stop je dobře znatelný. Silný a široký nos, přibližně stejné délky jako lebka, se rovnoměrně zužuje k čumáku. Hřbet nosu je rovný. Pysky pevně přiléhají k lícím.

Nos: Je dobře vyvinutý. Koutky tlamy jsou mírně stočené nahoru, to působí výraz, že se pes usmívá.

Chrup: úplný zubní vzorec tj.42 zubů, skus - nůžkový, klešťový je tolerovaný, ale nechtěný.

Oči: Tmavohnědé, hluboko usazené a daleko od sebe posazené se živým a výrazným pohledem jsou mandlovitého a šikmého tvaru.

Uši: jsou trojúhelníkovitého tvaru , poměrně malé, vzpřímené, pohyblivé, špička mírně zaoblená, vysoko posazen, ale dost od sebe vzdálené.

Krk: Přiměřeně dlouhý a silný, hrdě vzpřímený.

Trup: Délka těla je o něco delší jako výška v kohoutku, takže má kvadraticky tvar. Hluboký a pevný trup je kompaktní a zároveň pružný. Středně dlouhý hřbet je svalnatý a rovný. Na krku výrazná bohatá hříva. Feny mohou být o něco delší jak psy. Záď je silná a svalnatá. Při pohledu z předu je hrudník široký a hluboký s dobře klenutými žebry, ale není sudovitý.

Hrudní končetiny: Zešikmené lopatky jsou pevné a dlouhé. Při pohledu z předu dobře postavené, svalnaté hrudní končetiny se silnou kostrou jsou rovné a s lokty přiléhajícími k tělu. Předloktí je silné, ale pružné.

Pánevní končetiny: Při pohledu ze zadu mají být rovné a rovnoběžné, dostatečně sině osvalené. Kolenní klouby a hlezna jsou dobře zauhlené s nízko položeným hleznem. Paspárky se odstraňují u štěňat 3. až 4. den po narození.

Tlapky: Pružné tlapky jsou oválné s lehce klenutými prsty.

Ocas: Při zvýšené pozornosti anebo při pohybu pes nese ocas stočený přes záda anebo  spuštěný přes bok. V klidu může být volně spuštěný.

Způsob chůze:  Samojed je klusák s volným, energickým, prostorným a dlouhým krokem předních končetin a dobrým  silným těžkým krokem zadních končetin.

Srst: Osrstění je bohaté, těžké, pružné a husté. Podsadu s krátkou, měkkou a hustou srstí přerůstají dlouhé, rovné a tvrdé pesíky, které tvoří krycí srst. Srst na krku a na ramenech vytváří hřívu, která rámuje hlavu psů. Na uších  na hlavě a na předních částích hrudních končetin je krátká a hladká.

Zbarvení: Může být bílé, krémové ( piškotové ) anebo bílé s piškotovými znaky. Nosní houba, pysky a oční víčka jsou černá.

Velikost: Výška psa v kohoutku je 57 cm a u fenky 53cm v kohoutku s povolenou odchylkou +/- 3cm

Každá odchylka od normy je považována za chybu. Pes musí mít obě varlata sestouplá v šourku.

 

            Všeobecný vzhled    

Silný, přitom však aktivní a pohyblivý, elegantní pes. Srst je bohatá odstávající od těla, nepromokavá. Ne příliš dlouhý ve hřbetní partii, protože to by znevýhodňovalo v práci na kterou byl určený. Tělo nemá být sudovité. Má mít dobře osvalené tělo, hluboký prostorný hrudník. Silný, hrdě nesený krk. Celkový pohled na psa i fenu má vyvolat dojem velké vytrvalosti a houževnatosti. Samojed je pes dokonale vyvážených proporcí. Pohled na něho má vyvolat údiv nad krásou a sílou daného zvířete, která z něho přirozeně vyzařuje.

Tvorba www stránek a grafika pro chovatele pro chovatele cernohubova.com

  NÁVŠTĚV