CHOVATELSKÁ STANICE PLEMENE SAMOJED OD ROKU 1998


Na této stránce si můžete přečíst  příběh, jak jsem se dostala k samojedům  a jak to vše u nás začalo... příběh je postupem času doplňovám ;-)

K severským ps
ům jsem se dostala úplně náhodně. Věděla jsem, že jsou různá plemena psů, ale o samojedovi jsem nikdy neslyšela. Prvním samojedem, kterého jsem viděla byla právě naše Queen Elisabeth Jamamba Psaly se vánoce roku 1998. Byla to jak se říká, láska na první pohled. Učaroval mě ten nevinný kukuč s neustále se usmívajícím výrazem.
V jejich necelých osmi měsících k nám přibyli i její rodiče Omar Jamamba a Komtesa Jamamba, o které se jejich majitel už nemohl starat a tak jsme si je osvojili jako by u nás vyrůstali odmalička. Poté jsem si hodně uvědomila, že samojed je nejšťastnější v lidské společnosti a kontaktu sním nebo právě ve společnosti více samojedů. Náhoda tomu pak dala a vstoupily jsme do klubu sdružující seveřany. Byl jím Klub severských psů. Neměli jsme vůbec žádné zkušenosti s chovem ani výstavami, ale představa a hlavně zvědavost, jak to vše vypadá byly silnější a tak jsme se přihlásili na naši první výstavu, která byla pořádaná KSP. Vzali jsme Queen a Omara a tím zpustily naši výstavní mánii.
Naše chovatelská stanice tak vznikla v roce 1999, kdy jsme si osvojili Komtesku, díky které jsme mohli mít svá první štěňátka. Původní název stanice vznikl díky povaze a místu odkud samojed pochází – Strážce ( strážil stáda Něnců ) severu ( samojed je severské plemeno, jehož zemí původu je Rusko ).
Prvních štěňátek jsme se dočkali na jaře r.2000, vrh „A“ nám dal spoustu zkušeností a rad , které každým dalším odchovem uplatňujeme a zdokonalujeme. Stále se je co učit.
V roce 2000 jsme Queen provedli zkouškou dospělosti nutnou k odchovu „papírových“ štěňátek. Prošla na výbornou. Ten rok jsme s ní jezdily po výstavách a vybírali pro ni vhodného „ženicha“. Zjistila jsem však, že pokud nebudu chtít udělat tzv. blízkou či liniovou plemenitbu, budu se muset poohlédnout někde jinde jak u nás v Čechách. Na tento popud jsem se tak začala velice zajímat o chov samojedů v Čechách. Seznámila jsem se s několika lidmi, kteří mi poskytli cenné rady i informace. Začala jsem si tvořit svoji vlastní databázi plemenné knihy a aktivně se zajímat o toto plemeno. Dovolila mi to hlavně i ta situace mého těhotenství, které mi umožňovalo více volného času. Postupem času jsem poznávala nové přátele, kteří se také zajímají o samojedy a jejich chov. Čím více informací a novinek o chovu jsem měla, tím větší byla moje touha importovat samojeda ze zahraničí, samojeda ze země původu – Ruska. Získala jsem kontakt na tehdejší nejlepší chovatelskou stanici v Rusku – Angel Ayona z Moskvy. Naše vzájemná korespondence trvala téměř rok a půl, než jsem se dočkala očekávaného spojení,které jsem si vybrala. Mezitím se i podařilo vybrat vhodného plemeníka pro Queen, kterého si přivezli z Finska naši přátelé ze slovenské chovatelské stanice Yoshi and us manželé Jana Fulierová a Mário Žampach. Byl zcela nepříbuzný na všechny samojedí dámy v Čechách. Druhý vrh „B“ jsme s radostí přivítali na podzim roku 2002 a se zpožděním jsme pak měli Vánoce v lednu, kdy jsem se konečně dočkala svého vytouženého samojeda. Byla to krásná psí slečna Angel Ayona Vasilisa Prekrasnaya.
Tentýž rok jsem se i zavázala KSP uspořádat klubovou výstavu s propagací seveřanů pro široké okolí. Dovolím si konstatovat i podle ohlasů, které výstava sklidila, že do té doby to byla jedna z nejlepších klubových akcí. Na výstavě jsem také vystavovala svůj nový ruský import Lisu, která oprávněně dosáhla titulu BIS Puppy 2003. Na této výstavě probíhala i nominace výboru KSP a tak jsem se rozhodla kandidovat na post poradce chovu pro samojedy s úmyslem zkvalitnit další chov samojedů u nás. Od té doby se snažím pro samojedy dělat maximum.
Na konci léta 2003 jsem opět cestovala do zahraničí na krytí německým šampionem anglických linií. Vrhu „C“ byla matkou opět naše Queen, neboť Komteska již měla 9 let.Dbala jsem především na kvalitní stavbu těla a pigmentaci a bezpodmínečně negativní DKK.
Bohužel však vše nemůže být stále růžové. Stala se mi nejhorší noční můra, která mě mohla potkat. Největší sen, se mi rozplynul jako pára. V době kdy Lisa dovršila jednoho roku jsem ji nechala zhotovit RTG snímek na DKK. V okamžiku kdy jsem spatřila jeho výsledek mi bylo jasné, že moje vytoužená fenka mít nikdy štěňata nebude. Jela jsem ještě do Prahy k veterináři, který snímky pro KSP vyhodnocuje VET-CENTRUM MVDr. Lukáši Duchkovi. Bohužel však byl výsledek DKK 3/1 a také započatá artrosa. To však nebyla konečná. Zhruba od svých 4. měsíců si vykusovala srst na předních tlapkách a i přes veškerá úsilí se nám nedokázalo zjistit příčinu. Po konečných výsledcích DKK jsme proto u Lisy nechali ještě zhotovit krevní testy ( nepomohlo odčervování, změna krmiva, ani léky, efekt byl jen krátkodobý ). Noční můra byla ještě temnější než sama noc. Pozitivní alergologické testy snad na vše co existuje ( lidské i kočičí epitelie, prach, pyl, roztoče, blechy, atd. ). I přes moji znalost v oboru zdravotnictví jsem přeci jen doufala v nějaký způsob léčby a naději. Veterinární lékař mi ale nic pozitivního dát nemohl. Nejlepší pro zvíře – eutanázie. Zhroutil se mi celý samojedí svět, chtěla jsem všeho nechat. Proč se mi to stalo, když tolik dbám na kvalitní jedince a chov, proč se to zrovna stalo jí, nové naději českého chovu? Na nějakou dobu jsem se úplně stáhla do ústraní. Rozhodla jsem se, že Lisu ponechat do té nemožnější doby, kdy to půjde a bude to vše zvládat. Na jaře 2004 však rozhodla za mě….Padající sníh ze střechy ji vylekal a způsobil srdeční selhání. Byl to první samojed, který mi zemřel….
Život však plynul dál a já pochopila, že mám ještě své „staré“ známé kamarády a pejsky. Náhrady za Lisu jsem se však nedočkala, neboť jsem si podle její chovatelky, která Lisu odchovala, u fenky vše způsobila sama. No to ať posoudí každý z vás kdo si tyto stránky čte.
Touha po další fence však byla natolik silná, že jsem se začala poohlížet po nové psí slečně. Mnohem jednoduší už byl fakt, že jsem měla spoustu kontaktů. Nechtěla jsem však už riskovat stejnou situaci a chtěla jsem mít jedince z ověřené chovatelské stanice. Naši přátelé byly to léto svoji překrásnou fenku z Finska připouštět v Dánské chovatelské stanici Cabaka a tak jsem se rozhodla pořídit si fenku z tohoto spojení. To léto jsme však stavěli náš nový domov a tak jsem si po domluvě s chovatelkou vyzvedla fenku Believe´n Xamba Yoshi and us na začátku roku 2005. O několik týdnu později jsme na svět přivítaly už „D“ vrh po Queen a novém pejskovi z finské chovatelské stanice Siirpi Buuri Laubuurin Venka Vonka. Belie mi dodala novou chuť do života. Začala jsem opět jezdit na výstavy. Podařilo se mi znovu oživit chov samojedů u nás, samozřejmě, že ne jen mým přičiněním, ale snahou všech lidiček, kteří dali na rady nejen mé, ale radí se i mezi sebou. Komunikace je nutná a vstřícnost a ochota ještě cennější. Belie byla šťastná mezi štěňaty, které měla Queen, po odchodu posledního však ztratila jiskru. Přeci jen byla ještě štěně a Queen s rodiči už měli své roky a měli rádi svůj klid. A navíc byla ještě jedna věc, která mi mezi samojedy chyběla. Byl to psík. A tak jsem se rozhodla pořídit si k Belie kamaráda na rošťárny. Jelikož jsem byla velmi spokojena s kvalitou chovu ch.st. Yoshi and us, byl výběr hned vyřešen. Belie i její sourozenci měli výborné výsledky RTG na DKK a hlavně Xamba dávala mimořádně krásné jedince. V té době měli již vybraného krycího psa a tak o budoucím psíku již nebyl pochyb.
Psal se rok 2006 a v červnu jsem si jela pro svého psího fešáka Diamond´n´Xamba Yoshi and us. Kimly - jak jsem tohoto malého rošťáka pojmenovala, splňoval všechna kriteria, která jsem od budoucího pejska chtěla. Krásný vzhled, silná kostra , prostorný pohyb a hlavně perfektní povahu a charakter. Kimly je už od malinka velmi mazlivý a jako první si vyžaduje pohlazení a pořádné podrbání. Vložila jsem do něj moji naději pro chov a taky výstavy. Začali jsme tedy jezdit na domácí výstavy a hned se dostavil úspěch. Však kdo by odolal tak krásnému stvoření, jako jsou samojedi.
V říjnu byla v nedalekém polském Poznańi pořádána Světová výstava psů a tam jsme nemohli s Kimlym chybět. Ze čtyř zúčastněných v jeho třídě, obsadil krásné druhé místo a u mne vyhrál na plné čáře ve výstavní kariéře. Dostal ocenění od mnoha rozhodčích a myslím, že z něj roste krásný pes a jednou z něj bude statný a vyrovnaný jedinec.
Na konci října jsme se dočkali i prvních štěňátek od Billie a obdrželi jsme čestný název naší chovatelské stanice ORLEANSNOW. Na tento název jsme patřičně hrdí, neboť je uctěním památky obětem ničivého tornáda v americkém městě New Orleans, kde dle mého zjištění i několik samojedů žilo.
Narodil se krásný vyrovnaný vrh a Billie si poradila velmi dobře.  O dva měsíce později se pak štěňátka vydala na svou novou cestu životem, odchodem ke svým páníčkům. Bohužel nás i potkala tragická událost, neboť otec štěňat tragicky zahynul  i se svým psím kamarádem. Jelikož se jednalo o velmi pěkná štěňata rozhodla jsem se , že si nechám fenku na další chov. Impulsem pak byla zpráva o úmrtí jejich otce.Queen dosáhla již osmi let a tzv. nastoupila do důchodu. Užívala si ho s ohromnou parádou a začala znovu oslňovat na výstavním poli ve třídě veteránů. Snad bych si i dovolila tvrdit, tak jako někteří rozhodčí, že nám "babča" omládla. Moc jí to bavilo a mne také.
Každý měsíc jsme absolvovali Mezinárodní či Klubovou výstavu a těšili se ze setkání s našimi přáteli. Z Kimlyho rostl skutečný a pravý puberťák se všemi charakteristickými vlastnostmi pro toto období. Na výstavách se mu dařilo a byl velmi kladně hodnocen pro překrásný pohyb. Což u samojeda, jako pracovního plemene,  je velmi důležitý aspekt. Queen dosáhla titulu Český Veterán šampion a na dvou výstavách se umístila i v závěrečných soutěžích. 
Po odchodu prvních štěňat od mé krásné Billie jsem opět začala přemýšlet o jejím budoucím ženichovi a otci dalších štěňátek. Mojí prioritou byl pes s dobrou sílou kostry a především dobrého pigmentu a skvělého charakteru. Byť je v Čechách dostatek nových importů, nesplňovali mé požadavky. Opět jsem se zamyslela nad problematikou samojedů, jejich vad a nedokonalostí, které jsem u "českých" samíků nacházela. Jediné co jsem věděla zcela jistě bylo, že jsem chtěla štěňátka tentokrát v létě a že tedy Billie nakryjeme v létě. Vhodného jedince jsem nalezla v mém bývalém odchovu vrhu D Strážce severu a jak se později ukázalo, byl výběr partnera vhodný.
Na naší Klubové výstavé KSP jsme zažili historický úspěch a to nejen vítězstvím Billie, ale i prvenstvím titulu BIS uděleném v tomto klubu samojedovi.
Nicméně stále kdesi hluboko v hlavě se mi rodil malý červík - stále tu chybí skutečně nepříbuzný a zároveň charakteristický samojed. Tento červ mi tam vrtal dlouho, už vlastně z dob kdy jsem si plánovala koupi feny z Ruska. Toto téma jsem proto nechávala vždy otevřené pro možnou alternativu dovozu nového jedince.
Zavolal mi můj dlouholetý kamarád, který stejně jako já chová pejsky, abych se podívala na stránky jisté chovatelské stanice. Ne že bych jinak dělala něco jiného :-) :-) ...  Narazil na skutečný unikát v původu samojedů. Nenechala jsem se však hned unést a vyčkala, zda-li se štěňata skutečně narodí. Doba utíkala dál. Mezitím se narodil druhý vrh štěňátek s perfektními povahami a silnou konstrukcí stavby těl. Byla jsem na Billie nesmírně pyšná, že zvládla vše tak brzy po sobě. Ona sama se nesmírně velmi dobře spravila v povaze a její temperament povýšil.
O měsíc později, to už se psal srpen roku 2007, jsem se spojila s chovatelkou mého nejnovějšího přírůstku, Marií Lillé. Po několika mailech jsem už byla majitelkou zcela nepříbuzného samojeda v ČECHÁCH. A tak jsme se v září vydali na cestu do Švédska, podívat se k paní chovatelce na její samojedy, popovídat si o nich a vyzvědět podrobnosti o chovu nejen u ní, ale i ve Skandinávii. Na zpáteční cestě jsem si sebou vezla novou naději v chovu samíků a doufám si tvrdit, nejen u nás. Kromě toho jsme si vezli i několik zajímavostí z chovatelského a výstavního okruhu, tedy podmínek, které stanoví pro chov, či různé tituly, ŠVÉDSKO. Dovolte mi nyní představil nového člena rodiny - Amkida´s Lightning Thunter of Idij  = Winnie.
Tvorba www stránek a grafika pro chovatele pro chovatele cernohubova.com

  NÁVŠTĚV