CHOVATELSKÁ STANICE PLEMENE SAMOJED OD ROKU 1998

Jak poznat zdravé štěňátko aneb rozdíl mezi chovatelem a množitelem.
Podle čeho se pozná dobrý chovatel?

 POZOR na rozdíly nabízených štěňat s PP UCI !!!

UCI není organizace uznávaná FCI a jejími členskými subjekty ( ČMKU, SKJ, a další. ), Štěně s rodokmenem UCI nelze zařadit do chovu ani do klubů FCI ani se účastnit výstav. UCI nepožaduje ani zdravotní vyšetření


Dobrý a starostlivý chovatel Nezodpovědný "chovatel" - množitel

Cílem chovatele je odchovat exteriérově a povahově kvalitní štěňata, která budou skvělými představiteli svého plemene.


Cílem množitele je odchovat co nejvíce čehokoliv, bez ohledu na zdraví, povahu i exteriér, pouze s ohledem na vlastní zisk
I v období březosti a kojení vypadá fenka spokojeně a čistě
.

8 týdnů po porodu fenky výrazně ztrácí srst, ale stále si  zachovávají svoji eleganci a čistotu.

Feny nesmějí zapáchat, ani jevit jakékoli známky zanedbání,musí být stále veselé, čisté a radostné. Stačí se podívat, jak fenka - matka štěňat vypadá!
U množitele fenku mál
okdy vidíte.


DCH Vybírá kvalitní krycí psy,
 často platí horentní sumy za krytí v zahraničí
příklad : 1) až 2500 € za vrh placen při krytí
2) 300 € při krytí a za každé štěně až 250 €


Rádoby chovatel má doma "svoje"  psy a kryje s nimi stále dokola, aniž by zvažoval čistotu a zachování zdravé genetické populace. Je mu jedno jak budou štěňata vypadat a budou-li zdravá.

Solidní majitel se svojí fenkou  objíždí výstavy, společenská setkání, je nedílnou součástí rodiny a to až do konce jejího života. Jeho jedinci/nec a štěňata působí čistým a pěstovaným dojmem a jsou plni radosti ze života.


U dlouholetého chovatele najdete i starší psi - seniory, kteří stejně jako štěňata nepůsobí ostýchavým, uzavřeným dojmem, jsou přátelští a mají radost z kontaktuí


Feny jsou často drženy v mizerných podmínkách. Jsou doslova  továrnou na štěňata, nikdy se nepodívají ven ze svých kotců, jsou vyčerpány opakovanými vrhy a po skončení této "kariéry",  jsou utraceny nebo "darovány". Neseriozní chovatel se starých psů zbavuje - nejen, že jsou neproduktivní, ale mají zvýšené nároky na veterinární péči.


Oblast (působení) rozmezí jeho chovu leží v obytné části domu, nebo v jeho nejbližším okolí, aby získala štěňata bezprostřední a blízký kontakt s člověkem.


Žádný soudný člověk při pohledu na takovéto umístění štěňat nastrkaných v chlívcích a kotcích jako králíci, na nepořádek a zápach, který "chov" zákonitě provází, by si štěně z takovýchto podmínek nekoupil. Ovšem množitelé jsou si této skutečnosti vědomi, a tak často nabízí, že štěně dovezou, nebo ho kupujícímu předají někde v garáži či před domem.

DCH nabízí svým štěňatům čisté umístění. Nabízí jim také různorodou obměnu: různé hračky, místo pro hraní, umožní jim setkání s jinými lidmi, dětmi, zvířaty. Poznají jízdu autem. Mají především dostatečný a zabezpečený prostor pro poznávání.V Řádu na Ochranu zvířat je používání roštů při odchovu štěňat přísně zakázáno. Lehce může dojít k zapadnutí nožky, její luxaci či zlomenině. Tento "výběh" je vhodný možná pro chov králíků.

Nesolidní chovatel Vám „vrazí“ štěně do ruky (bez jakýchkoliv či pouze s minimálními informacemi - aby co nejvíce ušetřil), vyinkasuje peníze a více se o Vás nestará. O jejich socializaci nemůže být ani řeč, protože člověka vidí jednou denně, když jim přinese žrádlo a vykydá kotec.

Zodpovědný chovatel se o svá miminka stará s radostí, aby jim nic nechybělo a byla zdravá, spokojená a šťastná !! Opečovávaná štěňátka jsou rozlišena barevně mašličkami, chovatel je zpočátku denně, později po týdnu váží.


Průměrná cena štěňat v ČR 15 - 25 tis. Může být i vyšší při zahraničním nebo výjimečném krytí. Tato cena není na výdělek, jak se Vám množitel snaží namluvit, ale proto, že si štěňátek chovatelé váží, mají k nim citové pouto, jsou milována, jsou kvalitně krmena a opečovávaná.


Opravdu si chcete koupit takovéto štěně za 5-9 tisíc ??


Napálený majitel takového štěněte "ušetřený peníz" za koupi štěněte obratem ruky utratí u veterináře!!!

Množitelé se nestydí prodávat štěňata ve věku 5, 6 nebo dokonce čtyř týdnů. Vyžádejte si od chovatele váhy v jednotlivých týdnech! Nebojte se být otravní, ptejte se a nenechte si nic namluvit !!!

Nabízí Vám bezúdržbového psíka, který je vhodný na vše, a že si jej určitě máte koupit??

DCH Vám podá veškeré informace o VŠECH předešlých vrzích (data narození, rodiče), odchovaných štěňatech, jejich zdraví. Tyto informace Vám mohou být přístupny i na www stránkách chovatele.


Předá rád tipy o péči, krmení, výchově. Požaduje od Vás adresu a nabízí kdykoliv možnost pomoci, pokud by nastal jakýkoliv problém.

Jak je tedy možné, že lidé žijící z množení psů, tak skvěle prosperují? Pochopitelně i tady platí zákon trhu. Je-li poptávka po levném "štěněti samojeda"- je zákonitě i nabídka, kterou si množitelé nenechají ujít.


Má na webových stránkách chovatel jen fotky pro „parádu“??? Najdete tam data narození všech jeho vrhů, jejich rodiče, fotky jejich odrostlých štěňat, případně jejich nové majitele…??? Množitel na svých stránkách žádné informace o svých odchovech vůbec nemá !!!

Není to spíše proto, že nejsou ochotni investovat finance a spoustu času,ale naopak jim jde jen o to, jak finance vydělat ?

Štěňátka neodcházejí od svého chovatele dříve jak v 51. dni života. Jsou očkována a několikrát odčervena. Ve 3 měsících má štěně již kompletní očkování, které se aplikuje ve 3 dávkách v odstupu 2-3 týdnu. Odčervována jsou od 2 týdne pravidelně každých 14 dní.

Štěňata jsou velmi často odčkována jsou až těsně při odběru nebo vůbec, mají škrkavky, dravčíky, blechy, záněty spojivek,nejsou kvalitně krmena (dnes můžete koupit granule od 17,- do 150,- Kč i více za 1 kilogram), neseriozního chovatele nezajímá, jak se daří všem jeho štěňatům, podá Vám informace jen o těch „vyvolených“ nebo se různě vymluví.

Dobrý chovatel si hraje jak se štěňaty tak i s ostatními. Štěňátka je vždy radostně vítají a stále si kolem hrají, dožadují se pozornosti, chtějí se mazlit, hrát si, drbat se.


Chovatel rozezná svá štěňátka, ať už díky mašličkám kolem krku či jiným označením. Popíše Vám jejich povahy, zvláštnosti. Štěňátka jej milují a důvěřují mu a rádi si s ním hrají.


Toto je roční fenka bez PP. Skončila v útulku !! U bez PP jedinců není možná žádná identifikace, útulky se plní, a nezodpovědní množitelé, kteří se postarali o její vznik jsou neznámí a její osud je nezajímá. Množitelé nejsou dohledatelní.


Prosíme, nepodporujte ty, kteří svým nezodpovědným přístupem ubližují těmto nevinným a hodným stvořením.

Štěňátko s PP nemá absolutně nic společného s výstavami. Průkaz původu u štěňátka Vám zajišťuje, že rodiče, zejména otec, štěňátka jsou opravdu samojedi.


DCH udržuje kontakt s majiteli i po prodeji štěněte. Zajímá se o jeho blaho, růst, pomáhá majiteli při řešení nejrůznějších situací. Je pro majitele štěňat rádcem a pomocníkem po celou dobu jeho života.


Vy jako laik nejste schopni u 7 týdenního štěněte poznat, zda otcem je bílý špic, sibiřský husky, švýcarský ovčák, akita-inu nebo jiné plemeno. Vy vidíte jen roztomilé bílé klubíčko.


A pak se jen divíme, co nám mnohdy z toho našeho "samojedího miminka" vyroste.


I chovatel, který odchová svůj první vrh může mít kvalitnější štěňátka než dlouholetý chovatel. Ať už odchová jen 1 vrh. Nebo bydlí v domku či bytě.

Chovatelem se člověk nestává díky počtu odchovaných vrhů. Chovatelem je člověk, který má rád lidi, zvířata a ne jen sám sebe !!!

Chovatelem je člověk, který mnohdy obětuje nemalé peníze, ukrádá si z času, který by mohl být se svojí vlastní rodinou.

Chlubí se chovatel, kolika se zúčastnil akcí k propagaci samojedů, chlubí se vítězstvími v závodech? Nenechte se oklamat fotkami ze závodů případně z akcí, kde se snaží chovatel zviditelnit sám sebe prostřednictvím právě svých psů. Kde se „natřásá“ před obecenstvem, vozí děti na vozíku a přitom doma má neodčervená štěňata, se záněty spojivek, hladová a zavřená ve chlívku bez hraček, ve smradlavé slámě.

Nedejte na znění inzerátu … chov s např. 15ti letou tradicí...

To, že někdo chová 10, 15 nebo 20 let neznamená, že musí být zaručeně dobrý chovatel !!!

PP Vám zajišťuje zdraví štěňátka.

Dobrý chovatel podá velmi rád informace o zdravotním stavu svých svěřenců. Vždy si zkontrolujte na daném dokladu, je-li skutečně od daného jedince. DKK se vyšetřují 1x za život, oční vyšetření je však platné pouze 1 rok od jeho zhotovení !!! Genetický test se provádí také 1x za život a je neměnné - zde máte 100% jistotu, že jeho potomci budou zdraví.

Doklad o vyšetření na DKK


Doklad o vyšetření očního pozadí


Doklad o genetickém vyšetření na XL-PRA


I mezi chovateli štěňátek s PP se bohužel vyskytují ti, kteří sice chovají štěňata s PP, ale více než o blaho štěňat jim jde o blaho své kapsy ! Jako třeba tento  psík, který v 6 ti letech skončil v útulku. Proč tedy chovatel neposkytl alespoň dočasný domov pro své dříve odchované štěně??
I tato fenečka byla v útulku !! Proč???

Používá chovatel výmluvy typu: mě výstavy nebaví (samozřejmě, protože jeho psi odcházejí se známkami Dobrý nebo Velmi dobrý).  Nejčastější odpovědí množitelů nejen bezPP je, že oni nemají čas na vyřizování spousty papírů a dokumentů kolem založení chovatelské stanice, uchovnění fenky a kolem vrhu samotného. Jak potom vypadají jejich štěňátka můžete vidět sami - viz výše.


  Rodiče štěňat bez PP nejsou vyšetřeni na DKK ani na žádná jiná dědičná onemocnění. DKK je přitom vysoce dědičná.

Formality při koupi štěněte:

- u chovatele podepište vždy kupní smlouvu

- obdržíte také průkaz původu psa po jeho vystavení plemennou knihou, obvykle cca za 2 měsíce.

- dostanete ještě očkovací průkaz, kde jsou zaznamenány data provedených očkování a odčervení, stejně tak jako příští termíny očkování a odčervení.

- dále byste měli dostat podrobné informace o krmení - jeho četnost a složení - také pro budoucnost. Dobrý chovatel dává ke každému štěněti i menší množství krmení, popř. zajistí celý pytel, podá informace a kontakty na distributora krmiva. Také podá informace o dávkování.

- dobrý chovatel Vám poskytne, nejlépe písemně, veškeré informace o výchově nebo výcviku, informace o rodičích, kopie jejich zdravotních vyšetření, výstavních úspěchů, fotografie rodičů i Vašeho štěňátka, případně Vám věnuje pro štěňátko nějakou hračku či pamlsky

- informuje Vás o členství v Klubu, poskytne Vám přihlášku

- informuje Vás o možnosti v dospělosti Vašeho pejska nebo fenku uchovnit, založit si chovatelskou stanici a chovat štěňátka s PP. Rozhodně solidní chovatel nemá zájem, abyste na jeho štěňátkách „množili“ bezpapíráky a toto Vám dá určitě najevo ( může to být zakotveno i v kupní smlouvě)


Tvorba www stránek a grafika pro chovatele pro chovatele cernohubova.com

  NÁVŠTĚV